DOKTORLAR ÖNERİYOR

Yataklarımızda bulunan akar böcekleri (mite) ölüleri ve dışkıları; astım, solunum yetmezliği, KOAH, alerjik ve atopik rahatsızlıkları tetikler. Bu rahatsızlıkları olan hastalara doktorlar “hijyenik yatak temizliğini” öneriyor.

 

“Stres seviyesinin, kimyasalların, hava kirliliğinin, yorgunluğun yani yaşam koşullarımızın son derece zorlaştığı günümüzde; akşam evimize gelip tüm bu olumsuz koşulları minimize etmenin çok önemli olduğu görüşündeyim. En azından yatağımıza uzandığımızda iyi bir uyku uyumak, günün kalanını daha kaliteli geçirmemizi sağlayacaktır.

Alerjik astım gibi solunum rahatsızlıkları, atopik dermatit gibi alerjik cilt rahatsızlıkları daha çok gece boyunca yatağımızdan soluduğumuz akar böceklerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca rahatsız bir uyku; kronik yorgunluk, anksiyete, depresyon, dikkat bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara da davetiye çıkarmaktadır. Bu durumda iyi bir uyku kalitesi ve kaliteli yaşam için;

tozdan, akar böceklerinden ve dışkılarından arındırılmış temiz bir yatak, hem kendimiz hem de çocuklarımız için şarttır.”

Op. Dr. Bengü AŞILIPINAR

 


 

“Evimizde istenmeyen canlılarla beraber yaşıyoruz ne yazık ki, bunların başında akar dediğimiz mikroskobik canlılar(böcekler) gelmektedir. Özellikle yattığımız yataklarda bol miktarda bulunan akarlar ve bunların dışkıları, solunmak suretiyle astım ve temas suretiyle de dermatit dediğimiz bir cilt hastalığına ve bazı alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Bu yüzden akarlardan temizlenmiş bir yatakta yatmak, kişisel sağlığımız açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kaliteli bir yaşam sürmemiz için de gereklidir. Dolayısıyla akarlardan arındırılmış bir yatağı herkese tavsiye ediyoruz.”

Dr. Cemil ÇALI

 


“Günümüzde her üç çocuktan birinde görülen solunum yolu rahatsızlıklarının en önemli nedenlerinden biri olan ev tozu akarları (dust mite), yaşamımızı büyük ölçüde tehdit etmekte.
Bu akarların insan derilerinden oluştuklarını düşünürsek, hayatımızın 1/3’ünü geçirdiğimiz yatakların bu zararlı akarların kaynağı olması çok normal.

En öncelikli temizlenmesi gereken yerler yataklarımız çünkü hayatımızın oransal olarak en büyük kısmı bu yataklarda geçmekte.

Yatak temizliği kesinlikle ıslak yapılmamalı, çünkü ıslak temizleme bu akarların üremesini hızlandırıyor. temizyatak.com bu işi layığı ile yapıyor ve çıkanları gözlemleyebiliyorsunuz.”

Uz.Dr. Yılmaz ÖRDEKÇİ

 


 

“Akar ya da mite, kenelerle birlikte acarina alttürünün büyük çoğunluğunu oluşturan eklem bacaklı canlı…

İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır. Ev tozu akarları tüm tekstil eşyalarında bulunabilmekle beraber, ev içi ortamda en çok yaşadıkları yerler; yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü oyuncaklardır.

Akarların yastık ve yorganda yoğun bulunmasının nedeni, bunlarda beslenebileceği insan deri döküntülerinin çokluğudur. İlk başta Kirby vakum teknolojisi ile  akarlardan tamamen kurtulma konusunda şüphelerim varken, işlemden sonra çıkan akarları bizzat görmem ve partikül sayısının inanılmaz fazlalığı beni şaşırttı.”

Rad.Dr. M.Cenk DELİKÜÇÜK

 


 

“Özellikle allerjik yapıya sahip kişilerin mutlaka yaptırması gerekli diye düşünüyorum.

Kendi yatağımızdan çıkan miteları gördükten sonra “ben nasıl bu yatakta yatmışım” dedim. Allerjik bir yapım var. Bu işlemi yaptırdıktan sonra çok daha rahat nefes alıp veriyorum. Gece yatarken burun tıkanıklığım azaldı ve kaliteli bir uyku uyuyorum. Yatak ve yastıkları ancak bu işlemle dezenfekte edebiliriz. Allerjik olun veya olmayın hijyen için yaptırmanızı tavsiye ederim.”

Op.Dr. Melike YAŞAR

 


 

“Solunum yolu rahatsızlıkları, alerji,  deri hastalıkları gibi birçok hastalığın kaynağı olan yatakların temizliği günümüzde çarşaf temizliğinden ibaret sanılıyor maalesef. Halbuki sağlığımıza zarar veren mikro organizmalar (akar böcekleri) bu çarşafların gözeneklerinden oldukça rahat geçebiliyorlar ve insanların sağlığını tehdit ediyorlar. Hızlı ürediklerinden ve insan derilerinden beslendiklerinden, deri temasının yoğun olduğu yataklarda, loş ve sıcak ortamlarda çoğalmalarının önüne yalnızca bunları yataklarınızdan vakumla çıkartarak geçebiliyorsunuz. Onun dışında uygulayacağınız buhar, ıslak temizleme gibi yöntemler bu mikro organizmaların üremesini hızlandırıyor. Bu üreme durmadan devam ettiği için bu temizlik periyodik olarak tekrarlanmalı.”

Uz.Dr.Seyhan ÖRDEKÇİ

Randevu Formu