AKAR BÖCEKLERİ

Akar böcekleri (Dust Mite) nedir?

Belirli oranda nem, ısı ve yarı aydınlık (loş) ortamlarda oluşan viral özellikli mikro organizmalardır. Tıp literatüründe isimleri “Dust Mite” diğer adıyla “Akar Böcekleri”dir. Akar böceklerinin dışkıları ve ölüleri toz zerreciklerine dönüşür. Bu zerreciklerin solunması ve cilde teması insan sağlığı açısından astım, solunum yetmezliği ve alerjik reaksiyonları tetikler. Ayrıca; kalitesiz uyku ve yataktan yorgun kalkma sorunlarının da başlıca sebebidir.

Akar Böcekleri Dışkıları;

alerjik rahatsızlıkları, egzama ve astım sorunlarını tetikler

Hijyenik yatak temizliği neden önemli?

Bedenimiz 28 günde bir deri değiştirir. Değiştirdiğimiz bu deriler, yoğun olarak günün ortalama 8 saatini rahat kıyafetlerle geçirdiğimiz yataklarımıza dökülür. Nem, loş ortam ve ısı akar böcekleri için ideal bir üreme ve dışkılama alanı oluştururken deri döküntüleri ise beslenmelerini sağlar.

Kişinin kendisi ve yorganı ısıyı oluştururken, teri neme sebep olur. Yatakların doğrudan ışık almaması da akar böcekleri için en elverişli ortamı oluşturur.

Çarşaf, şilte, vb örtüler kullanmak çözüm olmaz. Çünkü deri döküntüsü yatak çarşafının gözeneklerinden kat ve kat küçüktür. Akar Böcekleri ise daha da küçük…

Tüm vücudumuzun ve yüzümüzün doğrudan temas ettiği, hayatımızın 1/3’ünü geçirdiğimiz yataklarımız… Derimizle, ağız ve burnumuzla soluduğumuz akar böceği dışkıları sağlığımızı ciddi ölçüde tehdit eder.

Yatağın derinliklerine tozun ortalama 1 gramında;

ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilen, yüksek seviyede akar böceği dışkısı, bakteri ve küf bulundurur.

Yatağımızdaki akar böceklerinin temizliği hakkında yanlış bilinenler!

Akar böcekleri bakteriyel değil viral özelliklidir. “Anti-bakteriyel” yataklar kullanmak çözüm değildir.

Yeni alınan yataklardaki fabrika-üretim atıklarından kaynaklı olarak çok kısa sürede oluşurlar.

Viral özellikli bu organizmaları havasız bırakmak, su veya temizlik kimyasallarıyla boğmak öldürmez.

Su buharı ile yapılan temizlik akar böceklerini besler ve çoğalmasını sağlar. Kesinlikle yapılmamalıdır.

YATAKLARIMIZDAKİ AKAR BÖCEKLERİNDEN NASIL KURTULUNUR?

Yataklarımızdaki akar böceklerini öldürmek mümkün değildir! Kurtulmanın tek yolu; tüm dışkıları, ölüleri ve canlılarıyla birlikte, yoğun kuru vakumlama yaparak yataktan çıkartıp arındırmaktır.

*Bu işlemin ortalama 3 ay arayla tekrarlanması önerilir.

temizyatak.com, akar böcekleri ile mücadele ve hijyenik temizlik konusunda 104 yıllık deneyimiyle lider olan Kirby Vacuum Technology kullanır.

Sağlığınıziçin bu videoyu mutlaka izleyin!

Yatağınızda oluşan ve sağlığınızı tehdit eden akar böcekleri ve temizyatak.com'un verdiği hizmet hakkında bilgi edinmek için izleyiniz.

kirby-guvencesiyle
callout-logo
Randevu Formu